Для чого потрібен тато?

Недостатня участь чоловіків у вихованні своїх дітей – проблема сучасного суспільства. Досить поширена ситуація: чоловік постійно на роботі, а жінка – вдома з дітьми. А потім виходить, як в анекдоті: «Дорогий, забери дитину з дитячого садка, вона сама тебе впізнає». Однак насправді тато може дати дитині в виховному плані навіть більше, ніж мама, тільки про це не здогадується.

Вважається, що головне і єдине завдання чоловіка – матеріальне забезпечення сім’ї. Але в гонитві за грошима забуваються прості, але дуже важливі речі. Це – не провина чоловіків, вони люблять своїх дітей і хочуть про них піклуватися. Бути батьками ніде не вчать. І якщо допомогти чоловікам зрозуміти своє призначення, то, можливо, дружних сімей і щасливих дітей стане більше.

Батьками не народжуються, ними стають

Бути батьком не менше складно, ніж матір’ю. Важливо ваше прагнення стати справжнім татом, адже діти швидко ростуть, з вами або без вас. Так давайте розберемося, чого чекають від чоловіків їхні дружини, який внесок в сім’ю може внести батько. Для чого ж потрібен тато?

Доповнювати і підтримувати маму

Жінки емоційні за своєю природою, тому не винні в тому, що в складних ситуаціях їхні почуття беруть верх. Ось тут-то і потрібен тато зі своїм логічним мисленням і здоровим глуздом. Наприклад, якщо малюк захворів, допоможіть дружині зорієнтуватися, до якого лікаря звернутися, чиї поради слухати – бабусі чи сімейного лікаря. Навіть якщо ви сильно втомилися, дайте дружині виговоритися, не звинувачуйте її за страхи і сумніви. А коли відпочинете, простягніть їй руку допомоги, адже удвох приймати рішення легше. Іноді потрібно просто запитати, чим ви можете допомогти. Захистіть дружину від стресів, подбайте про неї.

Брати активну участь

Психологи вважають, що батьки в основному витрачають дуже мало часу на спілкування з дитиною. якщо тато йде з дому, коли малюк ще спить, і приходить, коли він вже спить, то про яке спілкування взагалі може йти мова? Звичайно, роботу не кинеш. Але намагайтеся присвячувати вільний час дитині: розмовляйте з нею, будьте в курсі її проблем і переживань, активно допомагайте їх вирішувати. Всього 30 хвилин щоденного спілкування тата з дитиною досить, щоб малюк відчував себе захищеним. Якщо дружина не розповіла, що цікавого було за день, то цікавтеся самі. Проявляйте ініціативу.

Брати відповідальність на себе

Всі проблеми, що виникають в сім’ї, вирішуйте спільно. У створенні сім’ї беруть участь двоє, значить, і дитину виховувати потрібно вдвох. Завдання батька – брати відповідальність за свою сім’ю на себе. Коли жінка говорить, що їй важко, то вона має на увазі, як правило, тягар відповідальності, а не домашні турботи. Чому тільки мама повинна турбуватися за дітей? Спільна дитина – спільні рішення.

До речі, про «диван». Від того, що тато прийде на годину раніше додому і влаштується біля комп’ютера, нікому легше не стане. На роботі вирішувати проблеми, вдома вирішувати проблеми – на все сил не вистачить? Але ж і жінці доводиться працювати, і за дітьми доглядати, і продукти закуповувати, і їжу готувати, і прибирати, і часто нести величезний тягар подвійної відповідальності. Жінка не тільки за дітей переживає, але ще і перед чоловіком нерідко виправдовується, якщо недогледіла! Але залишати жінку один на один з проблемою, а потім говорити: «Як ти могла це допустити?» – це не по-чоловічому.

Планувати майбутнє сім’ї

Що приготувати на сніданок або який светр одягнути малюкові, може вирішити і сама мама. А ось стратегічне планування – завдання глави сімейства. У який дитячий садок віддати, де вчитися, кому лікувати, скільки часу проводити дитині за комп’ютером, як загартовувати, де проводити вихідні. Стратегічне планування означає приймати рішення про те, в якому напрямку розвивати і виховувати дитину, які цінності їй прививати. Завдання тата – зробити дитину щасливою. Щастя дітей – це здатність навчатися і думати, вміння приймати рішення самостійно. Розвинути ці якості може саме батько.

Бути прикладом

Вважається, що хлопчики копіюють тата, а дівчатка – маму, але так відбувається не у всіх випадках. Дитина дивиться на обох батьків і запам’ятовує їх поведінку. Якщо тато може дозволити собі сказати міцне слівце при дитині, то як би мама не пояснювала причину – це не подіє. І ви не привчите дитини до чистоти, якщо вдома постійний безлад. Робіть так, як хочете, щоб поступала ваша дитина. І обов’язково домовляйтеся про важливі напрямки виховання: примушувати їсти чи ні, дозволяти дивитися телевізор після дев’ятої вечора або дотримуватися режиму. У родині, де мама і тато не можуть знайти спільну мову, дитина буде неспокійною і виросте невпевненою.

Визначати – що добре, що погано

Існує думка, що завдання мами – любити, а тата – виховувати. З приводу того, як виховувати правильно, є безліч думок. Але роз’яснювати дитині, що добре, а що погано, потрібно неодмінно. Часто діти до тата прислухаються набагато більше, ніж до мами. Завдання тата – показувати на власному прикладі, що грубити мамі – це погано, а говорити «спасибі» після вечері – добре. Він повинен навчати їх виконувати обіцянки, не влаштовувати істерик, поважати оточуючих, не зраджувати друзів, бути опорою сім’ї, прагнути до знань, в грошах бачити тільки засіб, а мистецтво зараховувати до вічних цінностей.

Втім, все це важливо, але вдруге. В першу чергу батько повинен навчити дітей – на своєму прикладі, природно, – жити в цьому світі за Божими законами. Тоді можна сподіватися, що діти виростуть достойними людьми.

Маргарита Зануденко